+(status:0) +(ddmStructureKey:19502) +(head:true) +(+(ddm/11341/priorita_sk_SK:top)) +(+(ddm/11341/only-zu_sk_SK:false)) +(title_sk_SK:[a TO z] title_sk_SK:[а TO я])
M. Lajčák s čínskym veľvyslancom: „Čínu si vážime ako nášho priateľa a partnera“

30.marec

M. Lajčák s čínskym veľvyslancom: „Čínu si vážime ako nášho priateľa a partnera“

Dvojstranné vzťahy, spolupráca vo formáte 16+1, ale aj rozvíjanie vzájomne výhodnej ekonomickej kooperácie boli témami, o ktorých dnes (30. marca) diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky Lin Linom. Stretnutie nadviazalo na politické konzultácie rezortov diplomacie oboch krajín vo februári tohto roka v Bratislave, a predtým na návštevu ministra M. Lajčáka v Pekingu v júli 2016, ktorá potvrdila záujem SR o ďalší rozvoj vzťahov s ČĽR s dôrazom na ekonomickú spoluprácu, ako aj na vedecko-výskumnú, vzdelávaciu, kultúrnu oblasť a medziľudské kontakty.

M. Lajčák s odchádzajúcim palestínskym veľvyslancom

30.marec

M. Lajčák s odchádzajúcim palestínskym veľvyslancom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (30. marca) na rozlúčkovej návšteve veľvyslanca Palestíny Abdalrahmána Bsaisa pri príležitosti ukončenia jeho diplomatického pôsobenia na Slovensku. Prijatie sa konalo len deň po návrate ministra z pracovnej návštevy Izraela a Palestíny, na ktorej sprevádzal prezidenta SR Andreja Kisku, a M. Lajčák sa v rozhovore venoval aj niektorým postrehom z tejto cesty, vrátane tých zo stretnutí s palestínskym predsedom vlády R. Hamdalláhom a ministrom zahraničných vecí R. Al-Malkím.

M. Lajčáka prijal izraelský prezident Reuven Rivlin

29.marec

M. Lajčáka prijal izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin prijal dnes (29. marca) delegáciu Slovenskej republiky, v ktorej minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sprevádza prezidenta SR Andreja Kisku na pracovnej návšteve Izraela. Na stretnutí sa hovorilo o celkovej situácii v regióne, ako aj o izraelsko-palestínskom konflikte, pričom ako najdôležitejší moment bolo vyzdvihnuté nastolenie mieru, pre ktoré je dôležitá vzájomná dôvera, porozumenie a ochota komunikovať. M. Lajčák následne absolvoval bilaterálne stretnutie s politickým riaditeľom Ministerstva zahraničných vecí Izraela Alonom Ushpizom, na ktorom partneri zhodnotili doterajšiu spoluprácu rezortov a vymenili si názory na niektoré otázky medzinárodnopolitického vývoja, osobitne v oblasti Blízkeho východu, v Sýrii, Líbyi a Iráne.

M. Lajčák v Jeruzaleme: „Je našou povinnosťou nezabúdať na holokaust“

28.marec

M. Lajčák v Jeruzaleme: „Je našou povinnosťou nezabúdať na holokaust“

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je na návšteve Izraela v sprievode prezidenta SR Andreja Kisku, sa dnes (28. marca) v rámci vlastného programu stretol v Jeruzaleme s poslancom Knesetu a predsedom poslaneckej skupiny priateľstva so Slovenskom Odedom Forerom. V rozhovore M. Lajčák ocenil frekvenciu vzájomných návštev tak na úrovni poslaneckých delegácií, ako aj ministrov vlády (za slovenskú stranu v ostatnom období podpredseda vlády Peter Pellegrini, v minulom roku minister kultúry Marek Maďarič). Partneri vyjadrili obojstranný záujem na posilnení aj ekonomickej dimenzie vzťahov, ku ktorému by mohla prispieť avizovaná návšteva predsedu izraelského Knessetu Y. Edelsteina v júni tohto roka, prípadne aj s oficiálnou podnikateľskou delegáciou Izraela.

M. Lajčák s kubánskou veľvyslankyňou o spoločných projektoch aj o dohode medzi EÚ a Kubou

27.marec

M. Lajčák s kubánskou veľvyslankyňou o spoločných projektoch aj o dohode medzi EÚ a Kubou

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (27. marca) prijal novú veľvyslankyňu Kubánskej republiky na Slovensku Yamily Pity Montes, ktorá funkciu prevzala v polovici januára tohto roka. Ako to v rozhovore minister skonštatoval, bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Kubou zažívajú momentálne konjunktúru, čoho dôkazom je nielen vysoká intenzita vzájomných návštev, vrátane ostatnej cesty ministrov financií a zdravotníctva SR na Kubu vo februári 2017, ale aj celý rad spoločných ekonomických i finančných projektov, vrátane avizovanej spolupráce na poli energetiky v projekte na opravu elektrárne vo Feltone v objeme približne 50 miliónov eur.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

 

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978